Preču stacijas rekonstrukcijai izvēlēta “Sudraba arhitektūras” ideja
28.07.2016

 

Noskaidrots finanšu darījumu un atpūtas centra New Hanza City (NHC) teritorijā esošās Rīgas preču dzelzceļa stacijas noliktavas ēkas rekonstrukcijas meta konkursa uzvarētājs — par atbilstošāko piedāvājumu atzīts arhitektu biroja „Sudraba arhitektūra” arhitekta Reiņa Liepiņa radītais darbs.

Kā ziņots, plānojot NHC teritoriju, Pillar aicināja vairākus pieredzējušus Latvijas arhitektūras birojus iesniegt idejas bijušās Rīgas preču dzelzceļa stacijas noliktavas ēkas rekonstrukcijai. Tā paredzēta kā multifunkcionāls kultūras centrs, kuru varēs izmantot gan kā koncertzāli, ar iespēju uzņemt 1000 un vairāk personu, gan kā mākslas un izstāžu galeriju, vai korporatīvo pasākumu norises vietu.

Šī ēka ir viena no nedaudzajām liecībām par bijušās Rīgas preču stacijas mērogu un infrastruktūru. Tā saglabājusies līdz mūsdienām gandrīz neskartā veidā un tai ir liela nozīme topošajā NHC teritorijā.

Arhitektu biroja “Sudraba arhitektūra” piedāvātā rekonstrukcijas ideja paredz šo vēsturisko substanci saglabāt bez vizuāliem pārveidojumiem. Tādēļ ēku paredzēts iestiklot pa perimetru, izveidojot arī jaunu jumta konstrukciju. Stiklojumam dienvidaustrumu, dienvidu, dienvidrietumu daļā no ārpuses paredzēta dubulta fasāde — vertikāls dēļu apšuvums, izveidojot noēnojumu. Rietumu fasādē, pret Pulkveža Brieža ielu, priekšā stiklojumam paredzēti bīdāmi dēļu vairogi, reizē atrisinot noēnojumu un estētiski turpinot dzelzceļa infrastruktūras tēmu. Šie pārveidojumi pilsētas telpā vēstis par noliktavas pārtapšanu cēlā kultūras būvē.

Rekonstrukcijas ideja paredz, ka ēkas mērogs tiks vizuāli un emocionāli palielināts, sasaistot topošo NHC rajonu ar Rīgas centra pilsētas telpu, kā arī sasaistot rajona pagātni ar nākotni. Ēkai jābūt vienlaicīgi gan topošā rajona pilnvērtīgai sastāvdaļai, gan jaunai, neatkarīgai kultūras būvei.

Esošās koka un metāla jumta konstrukcijas paredzēts saglabāt reizē kā dekoratīvu elementu, un arī nesošo konstrukciju, kurā var iekārt izstāžu mākslas darbus un pasākumu aprīkojumu. Līdz ar to iekštelpa pilnībā saglabās savu noliktavas tēlu — kā pateicīgu fonu dažādiem pasākumiem, kas tur paredzēti.

Bijusī Rīgas preču stacijas noliktava Hanzas ielā 16A, Rīgā, celta laika periodā no 1903. līdz 1939. gadam. Ēkai nav noteikts arhitektūras pieminekļa statuss, tomēr tā atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā un ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

 


 

Orphus system