Atklāj pirmo mobilitātes inkubatoru Latvijā

Šī gada vasarā norisināsies pirmā mobilitātei veltītā uzņēmējdarbības inkubatora programma Latvijā “Urban mobility incubator”, ko piedāvā inovāciju kustība “VEFRESH” sadarbībā ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu, Rīgas domi un ar EIT Urban Mobility atbalstu.

“VEFRESH” ir inovāciju kustība, kurā 2019. gadā apvienojās lielākie VEF apkaimes uzņēmumi, lai kopīgi veidotu šo teritoriju kā pilsētvides inovāciju centru. Kustības dalībnieku vidū ir arī nekustamo īpašumu attīstītājs Pillar.

Lai palīdzētu interesentiem attīstīt savas idejas, kā arī atrast domubiedrus, 15.-17. aprīlī norisinājās hakatons “Urban mobility hackathon”, kurā dalībnieki no Baltijas valstīm pievērsās pilsētu izaicinājumiem klimatneitrālas mobilitātes nodrošināšanā.

Gan mobilitātes inkubators, gan iesildošais hakatons šajā gadā sabiedrībā plašāk aktualizē jautājumu par to, kāpēc nepieciešams investēt videi draudzīgas mobilitātes attīstībā un kā to pārvērst eksportspējīgā biznesā. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis norāda, ka zaļa mobilitāte ir nākotnes pilsētu neatņemama sastāvdaļa: “Šī gada februārī Rīga pievienojās Parīzes klimata deklarācijai, kas paredz klimatneitralitātes sasniegšanu līdz 2050. gadam. Mobilitātes inkubators ir viens no soļiem šī mērķa sasniegšanai privātā un publiskā sektora partnerībā - jo ātrāk mūsu uzņēmēji un studenti pievērsīsies mobilitātes piesārņojuma risināšanai, jo lielāka iespēja radīt eksportspējīgus risinājumus, ko nākotnē varētu pārņemt ne tikai Baltijas, bet arī Eiropas un Āzijas pilsētas. Tāpēc kopā ar vairākiem Rīgas domes departamentiem definēti inkubatora un hakatona izaicinājumi, kas atspoguļo reālas pilsētas vajadzības, un ko pēc inkubatora programmas rudenī kopā ar izstrādātājiem testēsim VEF pilotteritorijā.”

Komandas hakatonā un inkubatorā tiks aicinātas strādāt ar tādiem izaicinājumiem kā elektromobilitātes sekmēšana, zemu emisiju zonu nodrošināšana un Mobility-as-a-Service (MaaS) pakalpojumu ieviešana, ar kuriem detalizēti iespējams iepazīties projekta mājaslapā www.urbanmobility.io. Interesenti aicināti pieteikties dalībai, publicēt savas idejas un uzsaukumus komandas biedriem jau sākot no 8. marta.

Mobilitātes inkubatora programma norisināsies 10 nedēļu garumā un tajā plānots uzņemt līdz 8 komandām, kas strādās pie sava mobilitātes risinājuma prototipa izveides un testēšanas VEF apkaimē, kur sadarbībā ar pašvaldību tiks ierīkoti speciāli testēšanas punkti.