Gads transformācijas zīmē
27.02.2019

Pillar Management izpilddirektors un New Hanza Capital valdes priekšsēdētājs Edgars Miļūns intervijā “Dienas Bizness” stāsta par uzņēmumu paveikto 2018. gadā, attīstību New Hanza teritorijā un nākotnes plāniem.

Kā pabeidzāt 2018. gadu?

Ņemot vērā februāra notikumus un to sekas, teiktu, ka gadu beidzām ļoti labi. Pillar grupa ietver sevī pilnu nekustamā īpašuma attīstīšanas ciklu. Sākotnēji tā apkalpoja pamatā vienu pasūtītāju un, protams, līdz ar tā grūtībām mūsu ikdiena būtiski mainījās.

Pagājušā gada februārī bijām uzņēmuši pieklājīgu ātrumu, bijām plānojuši vienlaikus attīstīt teju pusi pilsētas – būvēt muzeju, skolu, atjaunot vēsturisko Rīgas preču staciju, izveidot infrastruktūru, dzīvojamās mājas, biroju centrus. Tas viss apstājās. Drīz nācās apjaust jaunu realitāti un pārveidoties. Šis process turpinās, esam šo ceļu sākuši iet veiksmīgi – mums jau ir ārējie būvniecības darbu pasūtījumi, grupai tie ir nozīmīgi. Notiek pārrunas arī par projektēšanu un projektu vadības pakalpojumiem. Principā esam atraduši alternatīvu pasūtītāju loku; ārējie pasūtītāji ir sapratuši, ka mums ir gan resursi, lai darbotos nekustamā īpašuma laukā, gan kompetence.

New Hanza Capital (NHC) gadījumā ir nedaudz cits stāsts – visi īpašumi ir pašpietiekami, vieniem attīstības potenciāls ir lielāks, citiem – mazāks, taču jebkurā gadījumā īpašumu portfelis ir gatavs produkts, kas pilnvērtīgi strādā.

Vai Pillar būvniecības darbus pērk ārpakalpojumā?

Mums grupā ir uzņēmums Pillar Contractor, sākotnēji tas veidots ar mērķi kalpot mūsu attīstības projektiem, organizēt, vadīt, veikt būvdarbus, taču, līdz ar projektu skaita samazināšanos, mums ir brīva kapacitāte, ko veiksmīgi esam realizējuši. Jau šobrīd esam parakstījuši lielu, apjomīgu līgumu vairāk nekā 10 milj. eiro vērtībā. Pillar Contractor būvēs daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kompleksu citam pasūtītājam.

Cik būtiski nācās sašaurināt darbību pēc tam, kad kādreizējā pasūtītāja ieceru īstenošanu nācās apturēt? Kuri projekti pašlaik tiek virzīti?

Šobrīd no būvniecības uzmanību un resursus esam koncentrējuši uz Hanzas Perona projekta pabeigšanu. Projektu stadijā joprojām ir vairāki objekti, tostarp New Hanza Capital vajadzībām top vienas ēkas rekonstrukcijas projekts VEF teritorijā, loģistikas objekta atjaunošana Maskavas ielā. Turpinām New Hanza teritorijas infrastruktūras, parka, muzeja projektēšanu, strādājam pie jaunu biznesa produktu idejām, tostarp birojiem. Domājam, vai būtu lietderīgi veidot viesnīcu šajā teritorijā vai ne, spriežam, kā piesaistīt publiku, apmeklētājus rajonam caur varbūt dažādām īslaicīgas izmantošanas būvēm. Plāni ir. Mūsu šī gada mērķu un uzdevumu saraksts ir uz četrām A4 lapām. Nekas nav apstājies.

Vai turpmākā Pillar grupas stratēģija paredz to, ka lielāko daļu ienākumu radīs ārējie pasūtījumi?

Jā. Šajā brīdī mūsu galvenais mērķis un uzdevums ir pārorientēties no darba ar vienu pasūtītāju uz vairākiem ārējiem, jo komanda ir laba, esam labi sastrādājušies, varam būt konkurētspējīgi.

Un kas notiks ar New Hanza teritoriju? Kādi ir iespējamie tās attīstības scenāriji? Vai ir interese no citiem attīstītājiem/investoriem par šo teritoriju?

Interese ir ļoti liela, teritorija ir izcila – atrodas 300 metrus no Rīgas Klusā centra, kājām ejamā attālumā no Vecrīgas, lielai tās daļai ir izbūvēta jauna infrastruktūra, kā arī tiek projektēta tās pārējai daļai. Ja mums izdosies mūsu iecerētais, turpināsim būvēt šo infrastruktūru.

Tas nozīmē, ka visi zemes gabali kļūst tikai un vienīgi pievilcīgāki. Daudzi gaida, kad mēs paklupsim. Ja mums jautā – vai ātri un lēti nepārdodam, mūsu atbilde ir nē. Īpašumu realizācija ir bankas likvidācijas procesa sastāvdaļa, un tas faktiski nav jautājums mums. Esam attīstītāji, būvnieki, projektētāji, apsaimniekotāji, mūsu lieta ir padarīt visus šos īpašumus vērtīgākus – saglabāt vērtību, strādāt pie jaunām idejām. Neatkarīgi no tā, kā virzīsies ABLV likvidācijas process, teritorija būs vērtīga un attīstība te būs.

Visu interviju lasiet šeit.

Orphus system